גנן מומלץ הראשון בגינון

גינון פארקים

מחפשים גינון פארקים? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים. כולם עומדים בתו האיכות הנוקשה של ה"מקצוענים",
הזמינו עכשיו:

כשאומרים לכם את המילה 'פארק', מה המחשבה הראשונה שעולה לכם? חלקנו חושבים על הלונה פארק, חלקנו על הסנטרל פארק בניו יורק, וחלקנו מסתפקים במועט ונזכרים בפארק השכונתי, או מקסימום בפארק הלאומי ברמת גן. במדינת ישראל הרועשת והצפופה הפארקים הם מצרך מבוקש. כל ישראלי שנוהג לנסוע ולטייל בעולם מוצא את עצמו מקנא בתושבי הערים הגדולות בחו"ל, שבהן פארקים הם חלק בלתי נפרד מהמרקם העירוני. הפארקים העירוניים הם נגישים, מרווחים וזמינים לכולם. ספורטאי בריצת בוקר, מטפלת עם ילדים קטנים, בוס ועובד בפגישה – כל אלה מתקבצים לפארק, לנשום אוויר צח ולהנות מקצת ירוק בעיניים. הפארקים מהווים גם נקודת מפגש לתושבים מחתכים סוציואקונומיים שונים, כי הם פתוחים לכולם וללא תשלום. יש לפארק חשיבות חברתית רבה והוא מסייע בחיזוק הסולידריות בערים הגדולות.

 

הדרך להקמת פארק מוצלח

כדי להקים פארק מוצלח ולהפוך נקודה מסוימת לאזור מבוקש ומטויל, נדרשים כמה וכמה דברים. נתחיל כמובן עם שטח הפארק. ככל שהפארק נמצא על שטח גדול, יש בו פחות תחושת צפיפות, מה שגורם לאנשים רבים להגיע בלי להסס. אך באופן מפתיע ובניגוד למה שנהוג לחשוב, פארק שיש בו אך ורק מדשאה ענקית לא נחשב למהנה במיוחד. פארק מסוג כזה חשוף לשמש חזקה, לא מאפשר שימושים מגוונים כגון ריצה, חגיגות יום הולדת או טיפוס על עצים, משעמם לילדים ולמשפחות ואין בו נקודות ייחודיות שימשכו את המבקרים. בפארק רחב ידיים חשוב לנצל את האפשרויות והגודל בצורה המיטבית. כדאי להיעזר בחברה מקצועית לגינון הפארק ועיצובו כדי לחשוב על שימושים מגוונים בשטח הפארק. למשל, לבנות אזור של מתקני כושר, אזור מוצל עם ספסלי פיקניק, אזור שיש בו בריכת ברווזים קטנה או חממה לצמחים מיוחדים, מסלול ריצה מוצל עם ריצוף מתאים, מסלעה מעניינת וכן הלאה.

מצרך נוסף, חשוב וחיוני בכל שטח ציבורי ובפרט בפארקים זה כמובן חניה, ובשפע. הישראלים אוהבים להעמיס, ולבוא למנגל כשהם מצוידים בכל טוב – ממקרר נייד לבירות מרעננות ועד שיפודי עץ להנחה על המנגל. כל הציוד הזה דורש מקום ברכב, ורכב גדול ועמוס זקוק למקום חניה מסודר ומרווח. מגרש חניה בצמוד לפארק יכול להיות 'דיל ברייקר' – ולהפוך פארק רגיל למבוקש ומצליח. סוגיית החניה היא מורכבת, בפרט בערים הגדולות ששטחן מועט ויש בהן ביקוש רב לחניה. עם זאת, בניית פארק בקצוות העיר או באזורים מרוחקים תוכל לאפשר מצד אחד חניה מרווחת, ומצד שני תוכל לחבר אזורי פריפריה ולהגביר את הביקוש בהם. חשוב כמובן להקפיד על מרחק מתאים בין החניה לפארק וכן לשמור על ביטחון המבקרים, שחלקם הגדול ילדים או ספורטאים שמתאמנים עם אוזניות ולכן הם פחות ערניים לסביבה.

הן עירוב השימושים והן סוגיית החניה והמיקום העירוני קשורות לנושא רחב יותר, והוא גינון הפארק. גינון הפארק יכול לעשות את ההבדל בין פארק משגשג, תרתי משמע, לפארק שולי וזנוח שאין לו ביקוש. מדוע? כי גינון פארקים מוצלח יכול לתת מענה לצרכים שונים של האוכלוסייה, החל ממשטחי דשא, דרך עצי פרי ועצרי סרק וכלה בפינות רומנטיות נסתרות לזוגות מאוהבים. גינון מוצלח שנעשה על ידי אנשי מקצוע מנוסים יסייע לכל פארק להיות רב שימושי, בנוי בצורה נכונה ומותאמת לאקלים ועמיד בפני פגעי מזג האוויר.

 

גינון פארקים
גינון פארקים

 

גינון מוצלח של פארק מורכב מכמה שלבים.

החלק הראשון בגינון מוצלח הוא כמובן תכנון נכון של הפארק. חלק זה רלוונטי כמובן כשמדובר על פארק חדש שנמצא לקראת הקמה ולא על פארק ותיק. תכנון מוצלח הוא כזה שלוקח בחשבון גורמים שלא ניתנים לשינוי, כגון שטח הפארק ומיקומו, מזג האוויר בסביבת הפארק, הכבישים המקיפים אותו וכן הלאה. בנוסף, יש מגבלות שונות הנובעות מצרכי המשתמשים, מענייני תקציב, מתקנו עירוניות וכן הלאה. כל אלה יחסית קלים כשמדובר בפארק חדש, אך בפארק ותיק חלקם לא ניתנים לשינוי, ולכן נדרש בעל מקצוע מנוסה ביותר וגמיש, עם הסתכלות רחבה וחזון ברור.

השלב השני לגינון מוצלח, אחרי שבוצע השלב הראשון – נעשה תכנון קפדני או שנעשו תיקונים בתוכנית פארק קיימת – הוא בניית תוכנית עבודה שנתית שתהפוך את הפארק לפורח ומזמין בכל עונות השנה. כשאנו מדברים על גינון, החל מטיפוח ערוגה ביתית קטנה ועד פארקים עירוניים או ארציים ענקיים, נדרשת תוכנית עבודה. הפארק חשוף לפגעי מזג האוויר, לנזקים מצד האנשים המשתמשים בו, לזיהום אוויר ולחיות מסוגים שונים, שחלקם מזיקים לפארק, דרך כרסום הצמחייה למשל. כדי לשמור על הפארק מצד אחד, ולאפשר שגשוג טבעי בתוכו מצד שני, נדרשת היצמדות לתוכנית. וכך, כשיש תוכנית עבודה שפועלת במחזורים קבועים נראה שתילה של עצים ופרחים שונים, השקיה כמובן, ריסוס לפי הצורך, גיזום של הדשא והחלפתו אחרי אירועים גדולים, טיפול במזיקים וכן הלאה.

תוכנית העבודה וביצועה צריכים להיות מנוסחים על ידי אנשי מקצוע בתחום גינון פארקים. אנשי מקצוע פרטיים או חברות הנותנות שירותים כאלה הם בעלי השכלה רחבה בתחומי בוטניקה, סביבה ואקלים. בפארקים המצויים בערים הגדולות נדרשת גם היכרות עם צורת העבודה בשלטון המקומי, עם חוקי עזר עירוניים וכן הלאה.

 

גינון מוצלח של פארק מורכב מכמה שלבים.

 

מה חשוב לדעת לקראת הקמת פארק?

נדרשים מספר פרמטרים שמתקיימים במקביל כדי שיתקבל פארק שימושי, נגיש ונוח. אחד הצעדים המרכזיים שיבטיחו פארק עירוני משגשג ומוצלח הוא היעזרות באנשי מקצוע בתחום גינון פארקים, שידעו לקחת בחשבון את המגבלות והיתרונות הנתונים מראש ויצמיחו פארק העונה לכלל צרכי התושבים ומשמש אותם כל השנה.

איל נבחר אנשי מקצוע מתאימים? חפשו איש מקצוע או חברה בעלי השכלה מתאימה ותעודות רלוונטיות, ובקשו לראות עבודות קודמות. אל תתפשרו על חוזה מסודר, אמינות ועמידה בזמנים.

 

מה חשוב לדעת לקראת הקמת פארק?
תוכן עניינים
לקוחות ממליצים
מאמרים נוספים
סידור אבנים לגינה

מחפשים סידור אבנים לגינה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת גדר חיה

מחפשים התקנת גדר חיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת מחשב השקיה

מחפשים התקנת מחשב השקיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת צינור השקיה

מחפשים התקנת צינור השקיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת טפטפות

מחפשים התקנת טפטפות? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים. כולם

קרא עוד »
מערכת השקיה אוטומטית

מחפשים מערכת השקיה אוטומטית? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »