גנן מומלץ הראשון בגינון

גינון סוקולנטים

מחפשים גינון סוקולנטים? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים. כולם עומדים בתו האיכות הנוקשה של ה"מקצוענים",
הזמינו עכשיו:

מה הם בעצם סוקולונטים?

המילה סוקולנטים, או במינוח העברי 'עסוס', מתארת צמחים החולקים כמה תכונות משותפות. בניגוד למה שנהוג לחשוב, לא מדובר רק בקקטוסים המוכרים לנו. הצמחים האלה מגיעים ממשפחות שונות, ממקומות שונים בעולם אבל הם בעלי מאפיינים משותפים ולכן נכנסים תחת אותה קטגוריה. הסוקולנטים הם דבר ראשון עסיסיים, כלומר צמחים בעלי עלים עבים ובשרניים, שמסתדרים היטב עם הזנחה ומצליחים לפרוח במצבים מאתגרים רבים. הם עמידים לתנאי מזג אוויר שונים ויכולים להסתדר גם תקופה ארוכה יחסית ללא השקיה קבועה. הסוקולנטים הפכו לפופולריים מאוד בשנים האחרונות, וזאת בגלל יופיים הייחודי והעובדה שקל מאוד לגדל אותם, יחסית לצמחים אחרים כמובן. גם התפתחות הרשתות החברתיות תרמה לפופולריות של הסוקולנטים, כי הם צמחים שמצטלמים נהדר ועונים לצורך שלנו להפיץ ברשת תמונות מוצלחות ומחמיאות. גינון סוקולנטים הוא משימה קלה ששכרה בצידה.

 

מה היתרונות בגידול סוקולנטים?

בגידול סוקולנטים יש כמה יתרונות מובהקים. היתרון הראשון הוא העובדה שהסוקולנטים הם צמחים עמידים שמסתדרים בכוחות עצמם. הסוקולנטים לא דורשים יחס מיוחד, תנאי מזג אוויר ספציפיים או עמידה בכיוון מסוים ומידת חשיפה מסוימת לשמש. העלים של הסוקולנטים הם עבים ובשרניים, ומסוגלים לצבור כמות גדולה של מים בתוכם, כך שאין צורך בהשקייה תכופה. כל התכונות האלה הופכות את הסוקולנטים לנוחים מאוד לגידול.

יתרון נוסף של הסוקולנטים הוא הנראות שלהם. למרות שכאמור, מדובר בצמחים שלא דורשים הרבה יחס, עולם גינון הסוקולנטים הוא מרהיב ומגוון. הם מגיעים במגוון רחב של גדלים, צבעים וצורות. הם שורדים בכל עונה ומספקים לנו את הצורך של אזורים פורחים וירוק בעיניים. זאת בניגוד לצמחים אחרים, שהם עונתיים ונובלים מחוץ לעונה. לעיתים קרובות ניתן למצוא סוקולנטים בגוונים שונים, או בצורות מעניינות ולא שגרתיות. סוקולנטים זהים שיצמחו בתנאי מזג אוויר שונים, ועם כמויות מים שונות – יראו קצת אחרת. צבע העלים מושפע מכמות המים ומהחשיפה לשמש, אך גם אם ישנו מיעוט של מים ושמש, הסוקולנט לא ייבול.

 

גינון סוקולנטים
גינון סוקולנטים

 

האם ישנם חסרונות בגידול סוקולנטים?

אז אחרי שהיללנו את הסוקולנטים ואת התכונות המיוחדות שלהם, נודה שקשה למצוא חסרונות משמעותיים בגידול סוקולנטים. כאמור, מדובר בצמחים נוחים במיוחד, שיודעים להסתגל יפה ולא דורשים הרבה השקייה או תשומת לב מיוחדת. למען האמת, סוקולנט מטופל מדי יכול ליבול – וזאת בגלל עודף מים שיגרמו לריקבון של שורשי הצמח. בנוסף, נציין כי סוקולנט שסובל מפחות מדי חשיפה לשמש עלול לשנות את צבעו ולדהות מעט, אבל אפילו זה לא ימנע ממנו להמשיך לגדול ולצמוח. אז חסרונות? קצת קשה למצוא… וזאת לעומת היתרונות, שקיימים בשפע.

 

האם ישנם חסרונות בגידול סוקולנטים?

 

באיזה אזורים הסוקולנטים מתאימים במיוחד?

כמו שאמרנו, סוקולנט זה שם כללי למשפחות רבות של צמחים, שהמשותף להם הוא עלים עסיסיים ובשרניים ויכולת לשרוד בתנאי מזג אוויר שונים, גם מאתגרים במיוחד. כיום ניתן למצוא סוקולנטים בכל רחבי העולם. באזורים מסוימים גדלים הסוקולנטים באופן טבעי, ויש שם תנאי אקלים שבהם הם יכולים ממש לשגשג. לדוגמא, באקלים הטרופי של מקסיקו וחלקים בדרום אמריקה, או בדרום אפריקה ומדגסקר. אבל זוכרים שדיברנו על עמידות? אז חוות סוקולנטים ניתן למצוא בכל רחבי העולם, ובהן יש צמחים מטופחים בזכות גינון סוקולנטים מקצועי שמסייע להם לפרוח גם בתנאי מזג אוויר לא אידיאליים.

 

באיזה אזורים הסוקולנטים מתאימים במיוחד?

 

סוקולנטים בגידול ביתי וציבורי:

הסוקולנטים מתאימים מאוד הן לגידול ביתי והן לגידול ציבורי. גידול ביתי של סוקולנטים יכול להתחיל מכמה עציצים קטנים במרפסת או על אדן החלון. הסוקולנטים מגיעים כמעט בכל גודל, וגם אם אתם גרים בדירה קטנה תוכלו למצוא להם כמה סנטימטרים ולהנות מקצת ירוק בעיניים. כולנו מכירים את הסוקולנטים הזעירים שמגיעים בכלים קטנים וניתנים לקנייה בכל חנות סטוק או חנות לכלי בית. קחו בחשבון שייתכן שסוקולנט כזה יגדל מעט, ואז תצטרכו להעבירו אותו לכלי גדול יותר כדי לאפשר לו להמשיך להתפתח. בנוסף, אם כבר יש לכם כמה סוקולנטים בבית, דעו שניתן להרבות אותם בקלות, ע"י שתילת ענף בוגר בכלי נפרד. המשקיעים מביניכם יכולים ליצור קיר סוקולנטים שלם בסלון או במרפסת, לגדל אותם בעציצים קטנים ולחלק כמתנות לחברים ובני משפחה, או סתם להשוויץ באינסטגרם בכך שיש לכם כשרון מיוחד – למרות שבינינו, צריך כישרון מיוחד כדי 'להרוג' סוקולנט ולא כדי לגדל אותו…

ועם כל היתרונות של גידול סוקולנטים בסביבה הביתית, בסביבה הציבורית נראה זאת פי כמה וכמה. במדינה יבשה ומדברית כמו ישראל, עם ימי גשם מועטים בשנה ועונת קיץ ארוכה ומתמשכת, אין מתאים יותר מסוקולנטים במרחב הציבורי. עיצוב גינות ציבוריות וגינון סוקולנטים דורש ידע מקצועי והבנה באגרונומיה, אקלים ועוד. אנשי מקצוע יכולים ליצור גינות סוקולנטים מרשימות ונהדרות, דווקא כי מדובר בצמחים שלא דורשים תחזוקה קבועה, בניגוד לגינון בתחומים אחרים שבהם אם אין תחזוקה כל הגינה תרד לטימיון. גינון סוקולנטים מקצועי ישתמש בתכונות הנוחות של הסוקולנטים וימנף אותם, כך שיווצרו גינות סוקולנטים ייחודיות ונהדרת, ללא מאמץ גדול מדי.

 

סוקולנטים בגידול ביתי וציבורי:

 

אני רוצה לגדל סוקולנטים! ממה כדאי לי להתחיל?

נמליץ להתחיל מהתייעצות עם איש מקצוע בתחום גינון סוקולנטים. איש מקצוע או חברת גינון ידעו לייעץ לך היכן כדאי לקנות צמחים, איפה בדיוק למקם אותם בהתחשב בנתונים הספציפיים של הבית שלך, ויוכלו לתת לך טיפים לגידול מוצלח. בנוסף, באינטרנט ניתן למצוא פורומים שוקקים ופעילים בנושא גידול סוקולנטים, ויש גם קבוצות ייעודיות בפייסבוק למגדלים מתחילים.

אני הורג צמחים סדרתי. האם כדאי לי לנסות גדל סוקולנטים? כן וכן, מכל הסיבות שמנינו למעלה. אם אתה בכל זאת חושש, פנה לאיש מקצוע בתחום גינון הסוקולנטים כדי לקבל הכוונה ראשונית, ומשם – השמיים הם הגבול.

אני רוצה לגדל סוקולנטים! ממה כדאי לי להתחיל?

תוכן עניינים
לקוחות ממליצים
מאמרים נוספים
סידור אבנים לגינה

מחפשים סידור אבנים לגינה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת גדר חיה

מחפשים התקנת גדר חיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת מחשב השקיה

מחפשים התקנת מחשב השקיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת צינור השקיה

מחפשים התקנת צינור השקיה? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »
התקנת טפטפות

מחפשים התקנת טפטפות? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים. כולם

קרא עוד »
מערכת השקיה אוטומטית

מחפשים מערכת השקיה אוטומטית? ריכזנו עבורכם את הגננים ובעלי המקצוע הטובים ביותר בתחום, המשלבים עבודה איכותית ומקצועית עם שירות יוצא דופן ובעלי ותק רב שנים.

קרא עוד »